Baterie Kuchenne

Kuchenka, lodówka i zlewozmywak to niewątpliwie najważniejsze elementy wyposażenia każdej kuchni. Zlewozmywak nie mógłby jednak pełnić swoich funkcji, jeśli nie zamontowana przy nim sprawna i trwała bateria kuchenna. Bateria przy zlewozmywaku często różni się od typowych baterii łazienkowych – bo i czynności, które wykonujemy w tych dwóch pomieszczeniach różnią się od siebie. Producenci oferują baterie kuchenne coraz bardziej innowacyjne i wyspecjalizowane o wygodnej konstrukcji.

 

Bateria kuchenna – niezbędny element wyposażenia

Zmywanie naczyń, płukanie warzyw czy napełnianie garnków – to te czynności wykonujemy nad zlewem najczęściej. Aby jednak móc wykonywać podstawowe zadania w pełnym komforcie, niezbędna jest nam bateria kuchenna o odpowiednich parametrach, zarówno estetycznych, jak i funkcjonalnych. Kuchnia to pomieszczenie, gdzie panują specyficzne warunki – wysoka wilgotność, nagłe zmiany temperatury, kontakt z kwasami owocowymi, alkoholami czy silnymi środkami czyszczącymi… Wszystko to sprawia, że bateria zlewozmywakowa musi wykazywać szczególną odporność na różnego rodzaju uszkodzenia. Do ich wykonania wykorzystywane są tworzywa, takie jak granit, syntetyczny kamień czy nowoczesne powłoki galwaniczne.

Bateria zlewozmywakowa – rodzaje

Podstawowe typy baterii zlewozmywakowych to:

  • bateria kuchenna stojąca – montowana na powierzchni zlewu bądź na blacie,
  • bateria kuchenna ścienna – mocowana bezpośrednio do ściany nad zlewozmywakiem, dzięki czemu pozostawia więcej miejsca nad blatem, 
  • bateria kuchenna podtynkowa.

Dużą popularnością cieszy się także bateria kuchenna z wyciąganą wylewką. Jej konstrukcja zapewnia większy komfort i swobodę przy wykonywaniu kuchennych czynności. Końcówka baterii z wyciąganą wylewką zamocowana jest na elastycznym wężu, który w każdej chwili można wysunąć z wylewki, zwiększając zasięg strumienia wody. Gwarantuje to łatwiejsze zmywanie oraz dokładniejsze płukanie produktów spożywczych.

Baterie kuchenne dostępne są również w zróżnicowanej kolorystyce, co umożliwia dopasowanie modelu do wystroju kuchni. Bardzo popularna obecnie jest bateria kuchenna czarna – to doskonały pomysł na aranżację nie w stylu industrialnym. Z kolei bateria kuchenna złota nadaje wnętrzu luksusowego charakteru.