Zlewy Granitowe

Wybór zlewu do kuchni jest jedną z istotniejszych decyzji podczas urządzania tego pomieszczenia. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się modele z granitu, ponieważ są one wyjątkowo trwałe, a przy tym zapewniają duży komfort użytkowania. Zlewozmywaki granitowe to luksusowy akcent całej aranżacji – są dostępne w różnych, bardzo eleganckich formach, a także ciekawych kolorach. Z pewnością odnaleźć można egzemplarz, który idealnie skomponuje się z wybranymi blatami, podłogą czy frontami meblowymi.

Zlew granitowy – dlaczego warto?

Funkcjonalność zlewozmywaków granitowych sprawia, że ich popularność nieustannie rośnie. Jakie są główne atuty zlewów tego typu? Przede wszystkim posiadają idealnie gładką powierzchnię, minimalizującą osadzanie się zanieczyszczeń. Pierwszą zaletą jest zatem łatwość czyszczenia, bez konieczności używania silnych środków myjących. Co warte podkreślenia, tworzywo, z którego produkuje się zlewozmywaki granitowe zmniejsza ryzyko stłuczenia wkładanych do zlewu naczyń. O powierzchnię granitowej komory trudniej jest rozbić szklankę bądź wyszczerbić talerz. 

Kolejną zaletą zlewu z tego tworzywa jest doskonała tolerancja na wysokie temperatury – większość modeli wytrzymuje od 200 do nawet 350 °C. Bez obaw można zatem wlewać do niego wrzątek. Granit pozwala również na zachowanie idealnej barwy produktu nawet po latach codziennego użytkowania. Zlew granitowy czarny nie straci więc koloru tak szybko, jak zlewy wykonane z innych tworzyw.

Decydując się na zakup zlewu granitowego trzeba jednak wziąć pod uwagę, że ma on stosunkowo dużą wagę – przy montażu warto zadbać o solidny blat lub wzmocnioną szafkę kuchenną. 

Zlew kuchenny granitowy  – jednokomorowy czy wielokomorowy?

Często zadawane pytanie brzmi: czy lepiej wybrać zlewozmywak granitowy jednokomorowy czy dwukomorowy? Zależy to głównie od potrzeb domowników. Nie zawsze więcej znaczy lepiej. Zlew granitowy jednokomorowy będzie dobrym rozwiązaniem w niewielkich kuchniach. Dwie duże komory to również zbędna funkcja, jeśli nie używamy zlewu do regularnego mycia naczyń z uwagi na posiadaną zmywarkę. Bardzo często wybieranym rozwiązaniem do kuchni o małym lub średnim metrażu jest zlewozmywak granitowy jednokomorowy z ociekaczem. To funkcjonalny produkt, nie zajmujący przy tym wiele miejsca. Posiadacze bardziej przestronnych kuchni często decydują się natomiast na zlewozmywak granitowy dwukomorowy z ociekaczem. Tego typu model może stać się głównym punktem aranżacji kuchni, szczególnie jeśli dobierzemy mu odpowiedni kolor względem koloru blatu.