Kompakty WC

Kompakty WC – co kryje się pod tą nazwą? To stojące sedesy z klasyczną spłuczką. Pod względem popularności są one konkurencją dla wiszących misek WC, instalowanych na stelażach podtynkowych. Czasem jednak montaż toalety tego typu nie jest jest możliwy – wówczas doskonałym rozwiązaniem jest właśnie klasyczny kompakt WC. Wybór kompaktu do swojej łazienki, najlepiej rozpocząć od sprawdzenia, które z modeli pasują do jej stylistyki. Wygląd to jednak nie wszystko – aby wybrać odpowiedni model pod uwagę wziąć trzeba również rozmiar, sposób mocowania, a także wielkość.

Kompakt WC – pionowy czy poziomy?

Na rynku dostępne są zarówno kompakty WC pionowe, jak i poziome. Na jakie rozwiązanie najlepiej się zdecydować? To zależy przede wszystkim od tego, w jaki sposób do łazienki doprowadzana jest instalacja kanalizacyjna. Jeżeli nasz odpływ wyprowadzony jest z podłogi, wybierzmy do WC kompakt pionowy. Gdy natomiast rura kanalizacyjna w naszej łazience jest poprowadzona przez ścianę, prawidłową decyzją będzie kompakt poziomy. Co ważne, istnieją również modele z uniwersalnym przyłączem, które zamontować można niezależnie od położenia samego odpływu kanalizacji.

Kompakt WC – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jednym z najważniejszych parametrów, którym warto kierować się przy wyborze kompaktu, jest jego rozmiar. Należy dobrać go do wielkości naszej łazienki – tak, aby przestrzeń między sedesem a pozostałymi elementami wyposażenia umożliwiała wygodne korzystanie z toalety. Szczególnie uważnie muszą zatem dobierać produkty właściciele niewielkich, ciasnych toalet. Najważniejszy wymiar kompaktu WC to długość, a zatem odległość między tylną ścianką miski a jej przednią krawędzią. Modele o tradycyjnych odpływach (poziomych lub pionowych) są zazwyczaj nieco krótsze od tych uniwersalnych.

Warto również zwrócić uwagę na dedykowane do kompaktów WC spłuczki, a przede wszystkim na sposób doprowadzenia wody. Choć większość modeli posiada spłuczki z przyłączem zainstalowanym z boku, dostępne są również wersje z przyłączem umieszczonym u dołu lub z tyłu zbiornika. Rozwiązanie tego typu jest zdecydowanie bardziej estetyczne, ponieważ pozwala na ukrycie przewodów doprowadzających wodę za konstrukcją sedesu. 

Wybierając kompakt WC, zwróćmy także uwagę na sposób jego mocowania. Może on być przykręcany do podłogi na dwa sposoby: za pomocą wsuwanych w specjalne otwory śrub, co skraca czas instalacji, jednak nie jest estetyczne lub przy użyciu tak zwanych mocowań ukrytych. Drugie rozwiązanie stosowane jest w nowoczesnych modelach – po zakończeniu mocowania otwory są praktycznie niewidoczne.